Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/186-000
Distribution box WINSTA® with protection type IP20Implement your installation project without difficulty: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the solution f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® with protection type IP20Implement your installation project without difficulty: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the solution for quick, straightforward installation. You can rely on the quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. The distribution box is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). This means that users’ fingers will never come into contact with energised contact elements. UPS applications for IT technology often use the red WINSTA® distribution boxes with P coding. This distribution box can be employed for a load of up to 25 A. Therefore, it can also be used for high power loads.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Now you can also cut installation costs without compromising safety and quality: with protection type IP20 eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. distribution boxes with protection against mismatingintuitive markingsaves time, since no wiring is required at the construction sitefor UPS applicationsconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 4 kV |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 5-pole (770-1315) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 5-pole (770-1305) |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 3-pole (770-1303) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 4 mm² |
|---|---|
| Use | Three-phase to single-phase current (400 V / 230 V) |
| Coding | P |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.742 MJ |
| Weight | 401.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143293006 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.