Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/181-000
Distribution box WINSTA® with protection against mismatingThanks to the distribution box from the WINSTA® product line with A coding, zero-defect installation is guaranteed. With WAGO, you benefit fro…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® with protection against mismatingThanks to the distribution box from the WINSTA® product line with A coding, zero-defect installation is guaranteed. With WAGO, you benefit from a large selection of accessories for the WINSTA® product line. The mechanical coding and color coding of the distribution box ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The distribution box offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Standard mains applications for almost any domain of use can be realised with WINSTA® distribution boxes with A coding. This distribution box can be used for electrical currents up to 25 A. Thus the product is especially suitable for high power loads.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently faster, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases assembly times and installation errors at the construction site. Choose quality and durability – with protection type IP20 from WAGO makes the electrical installation of electrical components noticeably easier. distribution boxes with protection against mismatingintuitive markingsaves time, since no wiring is required at the construction sitewith A coding for use in a large number of general mains applicationsrapid, structured electrical installation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Rated current | 16 A |
|---|
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 3-pole (770-213) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 3-pole (770-203) |
Connection data - Connection 3
| Connection type | Input |
|---|---|
| Connector | MINI plug, 2-pole (890-1112) |
Connection data - Connection 4
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MINI socket, 2-pole (890-1102) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 1.5, 4 mm² |
|---|---|
| Use | DALI, Lighting Management |
| Coding | A |
| Coding 2 | I |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 14.955 MJ |
| Weight | 391.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143293037 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121308 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.