Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/187-000
Distribution box WINSTA® with protection type IP20Realize the electrical installation without difficulty: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the solution f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® with protection type IP20Realize the electrical installation without difficulty: The distribution box from the WINSTA® product line with protection type IP20 is the solution for quick, straightforward installation. With WAGO, you can enjoy the advantages of a large selection of accessories for the WINSTA® product line. The mechanical coding and color coding of the distribution box ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The distribution box is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). General mains applications for almost any domain of use can be implemented with WINSTA® distribution boxes with A coding. This distribution box can be used for a load of up to 25 A. Therefore, it can also be used for high power loads.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also cut installation expenses without compromising quality and safety: with protection type IP20 eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. effective protection against mismatingclear slot identification for easy commissioningproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe usewith A coding for a great number of applicationsconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition (plug/socket) |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Pluggable connector | MIDI plug, 5-pole (770-215) |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MIDI socket, 5-pole (770-205) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 4 mm² |
|---|---|
| Use | Three-phase current (400 V) |
| Coding | A |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 7.804 MJ |
| Weight | 393.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143293020 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121311 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.