Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-900
Cover WINSTA® IDCThe cover from the WINSTA® IDC product line guarantees you the maximum flexibility in electrical installation. With WAGO, you benefit from a large selection of accessories for the WIN…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover WINSTA® IDCThe cover from the WINSTA® IDC product line guarantees you the maximum flexibility in electrical installation. With WAGO, you benefit from a large selection of accessories for the WINSTA® product line.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCThe WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Choose quality and durability – with protection against mismating from WAGO makes the electrical installation of electrical components noticeably easier. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe usequick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide 66 (PA 66) |
| Weight | 31.5 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454004248 |
| Customs tariff number | 39191012000 |
Product Classification
| UNSPSC | 31201502 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-44-27 |
| ETIM 9.0 | EC000128 |
| ETIM 10.0 | EC000128 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.