Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-901
Cover WINSTA® IDCChoose realiable sustainability for the electrical installation for the implementation of your project: The cover from the WINSTA® IDC product line. A comprehensive range of accessori…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover WINSTA® IDCChoose realiable sustainability for the electrical installation for the implementation of your project: The cover from the WINSTA® IDC product line. A comprehensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Choose durability and quality – with protection against mismating from WAGO makes the electrical installation of electrical components substantially easier. saves time, since no wiring is required at the construction sitequick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light green |
| Insulation material (main housing) | Polyamide 66 (PA 66) |
| Weight | 53 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454006419 |
| Customs tariff number | 39191012000 |
Product Classification
| UNSPSC | 31201502 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-44-27 |
| ETIM 9.0 | EC000128 |
| ETIM 10.0 | EC000128 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.