Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-878
Mounting accessories WINSTA® IDCThe mounting accessories from the WINSTA® IDC product line is the intelligent solution for trouble-free installation. You can rely on the level of quality of WINSTA® co…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® IDCThe mounting accessories from the WINSTA® IDC product line is the intelligent solution for trouble-free installation. You can rely on the level of quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCWINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Now you can also lower installation expenses without compromising quality and safety: with protection against mismating reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe usequick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Suitable | for flat cable 5 x 2.5 mm², 5 x 4 mm², 5 x 2.5 mm² + 2 x 1.5 mm² |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.108 MJ |
| Weight | 3.7 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454205126 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121703 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC000127 |
| ETIM 10.0 | EC000127 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.