Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-252
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThe flat cable from the WINSTA® IDC product line is the intelligent solution for trouble-free installation. You can rely on the level of quality of WINSTA® components from…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThe flat cable from the WINSTA® IDC product line is the intelligent solution for trouble-free installation. You can rely on the level of quality of WINSTA® components from WAGO for your electrical installation accessories too. Anyone who needs to take into account technical safety requirements for fire protection reasons for electrical installation should be able to rely on the quality of the components. Our product meets the important safety standards of fire class B2. The flat cable is halogen-free. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials are flame-resistant.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Choose quality and durability – with fire class B2 from WAGO makes the electrical installation of electrical components visibly easier. saves time, since no wiring is required at the construction siteconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated voltage | 0.6 / 1 kV |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
Physical data
| Width | 24.1 mm / 0.95 inches |
|---|---|
| Height | 6.1 mm / 0.24 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green |
| Fire class per EN 50575 | B2ca |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Rubber cable | No |
| Weight | 247 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -25 … +90 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454267247 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.