Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-260
Cover WINSTA® IDCImplement the electrical installation without difficulty: The cover from the WINSTA® IDC product line is the product of your choice for error-free electrical installation. A comprehen…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cover WINSTA® IDCImplement the electrical installation without difficulty: The cover from the WINSTA® IDC product line is the product of your choice for error-free electrical installation. A comprehensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Now you can also cut installation expenses without compromising quality and safety: with protection against mismating eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. saves time, since no wiring is required at the construction siteconvenient installation and commissioning
Specification
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|---|
| Suitable | for flat cable 5 x 2.5 mm² + 2 x 1.5 mm² |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | transparent |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.288 MJ |
| Weight | 16.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4055143385992 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC002863 |
| ETIM 10.0 | EC002863 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.