Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-251
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleWhen using the flat cable from the WINSTA® IDC product line, zero-defect electrical installation is guaranteed. With WAGO, you get enjoy the advantages of a large selectio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleWhen using the flat cable from the WINSTA® IDC product line, zero-defect electrical installation is guaranteed. With WAGO, you get enjoy the advantages of a large selection of expansions for the WINSTA® product line. According to the European CPR, the fire class of the cables used in construction is decisive for building safety as well. For houses with average safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable.WINSTA® IDC solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus more efficient, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases time spent on assembly and errors during installation at the construction site. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. saves time, since no wiring is required at the construction siteconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated voltage | 0.6 / 1 kV |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
Physical data
| Width | 24.1 mm / 0.95 inches |
|---|---|
| Height | 6.1 mm / 0.24 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Fire load | 2.801 MJ |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 320 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -25 … +70 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454267230 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.