Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1702
This device is an industrial media converter with one Gigabit Ethernet port and one SFP port (100BASE/1000BASE), designed to connect decentralized Ethernet devices to a network via fiber optics. The u…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This device is an industrial media converter with one Gigabit Ethernet port and one SFP port (100BASE/1000BASE), designed to connect decentralized Ethernet devices to a network via fiber optics. The user can freely select the required SFP module and communicate over a distance of up to 80 km. The ETHERNET port (IEEE 802.3at) can be used simultaneously to power PoE end devices (powered devices). (SFP modules are available optionally.) Its compact design with a DIN-rail adapter simplifies installation in control cabinets or enclosures, offering high resistance to temperature, vibration, and shock. The unit enables plug-and-play operation with connected ETHERNET devices that use the same transmission speed.
Specification
Technical data
| Number of 1 Gb/s ports | 1 |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 1 |
| Communication standards | IEEE 802.3u 100BASE-TX/FX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE), IEEE 802.3at High Power over Ethernet (PoE+) |
| Jumbo frame size | 16000. Byte |
| Supply voltage | 48 … 57 VDC |
| Power consumption (max.) | 36 W |
| Current consumption (max.) | 750 mA |
| Transmission rate | Copper cable: 100/1000 Mbit/s; Fiber optic:100/1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length; Fiber optic: SX Multi-Mode, LX Single-Mode |
| Optical fiber type | Single-mode and multi-mode |
| Topology | Star |
| Indicators | Device: LED (PWR) green: Supply voltage; T-port: LED (100/1000) green: Status 1000 Mbit/s, LNK/ACT port, LED (PoE) green: Power over Ethernet; SFP port: LED (1000, 100, L/A) green: Status 100/1000 Mbit/s, LNK/ACT port |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 1 x RJ-45; Fiber optic: 1 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-432/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-102/026-000 |
Physical data
| Width | 60.5 mm / 2.38 inches |
|---|---|
| Height | 42.5 mm / 1.67 inches |
| Depth | 50 mm / 1.97 inches |
Mechanical data
| Weight | 173 g |
|---|---|
| Housing material | Sheet steel |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +75 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | Per EN IEC 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | Per EN IEC 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966511765 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001467 |
| ETIM 10.0 | EC001467 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.