Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1701
This device is an industrial media converter with one Gigabit Ethernet port and one SFP port (100BASE/1000BASE), designed to connect decentralized Ethernet devices to a network via fiber optics. The u…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This device is an industrial media converter with one Gigabit Ethernet port and one SFP port (100BASE/1000BASE), designed to connect decentralized Ethernet devices to a network via fiber optics. The user can freely select the required SFP module and communicate over a distance of up to 80 km. (SFP modules are available optionally.) Its compact design with a DIN-rail adapter simplifies installation in control cabinets or enclosures, offering high resistance to temperature, vibration, and shock. The unit enables plug-and-play operation with connected ETHERNET devices that use the same transmission speed.
Specification
Technical data
| Number of 1 Gb/s ports | 1 |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 1 |
| Communication standards | IEEE 802.3u 100BASE-TX/FX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX |
| Jumbo frame size | 16000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 57 VDC |
| Power consumption (max.) | 6 W |
| Current consumption (max.) | 150 mA |
| Transmission rate | Copper cable: 100/1000 Mbit/s; Fiber optic:100/1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length; Fiber optic: SX Multi-Mode, LX Single-Mode |
| Optical fiber type | Single-mode and multi-mode |
| Topology | Star |
| Indicators | Device: LED (PWR) green: Supply voltage; T-port: LED (100/1000) green: Status 1000 Mbit/s, LNK/ACT port; SFP port: LED (1000, 100, L/A) green: Status 100/1000 Mbit/s, LNK/ACT port |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 1 x RJ-45; Fiber optic: 1 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-432/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-102/026-000 |
Physical data
| Width | 60.5 mm / 2.38 inches |
|---|---|
| Height | 42.5 mm / 1.67 inches |
| Depth | 50 mm / 1.97 inches |
Mechanical data
| Weight | 169.6 g |
|---|---|
| Color | black |
| Housing material | Sheet steel |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +75 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | Per EN IEC 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | Per EN IEC 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966511758 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222605 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001467 |
| ETIM 10.0 | EC001467 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.