Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1705
This device is an industrial media converter with one 10 Mbit/s RJ-45 ETHERNET port (10BASE-T) and one Single Pair Ethernet port (10BASE-T1L). The media converter enables ETHERNET communication at a b…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This device is an industrial media converter with one 10 Mbit/s RJ-45 ETHERNET port (10BASE-T) and one Single Pair Ethernet port (10BASE-T1L). The media converter enables ETHERNET communication at a bandwidth of 10 Mbit/s using shielded twisted-pair cabling over a maximum transmission distance of 1,000 m (approx. 3,280 ft). The automatic transmission rate detection (auto-negotiation) of the connected ETHERNET device enables simple plug-and-play operation. Connecting the SPE cable to the female connector with lever actuation is straightforward and time-efficient. Using Single Pair Ethernet significantly reduces the cost of integrating an Ethernet connection over long transmission distances. In particular, reusing existing cabling can significantly reduce the cost of connecting decentralized Ethernet-capable sensors to an automation system. Another application involves networking remote Ethernet devices using two SPE media converters over a maximum distance of 1,000 m (approx. 3,280 ft). This application makes it possible to substitute DSL modems or fiber optic connections. Its compact design with a DIN-rail adapter makes installation in control cabinets easier and provides high heat, vibration and shock resistance. The device operates on 24 VDC, the standard supply voltage used in control cabinets.
Specification
Technical data
| Communication standards | IEEE 802.3i 10BASE-T, IEEE 802.3cg 10BASE-T1L (Single Pair Ethernet) |
|---|---|
| Configuration options | DIP switch for configuring the Single Pair Ethernet port |
| Jumbo frame size | 16000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 48 VDC; (±15 %); 12 … 48 VDC (UL) |
| Power consumption (max.) | 3 W |
| Current consumption (max.) | 250 mA |
| Transmission rate | 10BASE-T: 10 Mbit/s; 10BASE-T1L: 10 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | 10BASE-T: Copper cable, Cat 5 or better, 100 m maximum cable length; 10BASE-T1L: SPE (10BASE-T1L) compatible cable, 1000 m maximum cable length |
| Indicators | Device: LED (PWR), green: Supply voltage status; Ports: LED 10BASE-T connection (10, LNK/ACT), green: Connection, data transmission; LED 10BASE-T1L connection (LNK/ACT), green/amber: SPE status |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | 10BASE-T: 1 x RJ-45; 10BASE-T1L: 1 x Built-in male connector: 231-433/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-1103/327-000 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-433/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-1103/327-000 |
| Connectable conductor materials | Copper |
Physical data
| Width | 23.4 mm / 0.921 inches |
|---|---|
| Height | 103.4 mm / 4.071 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 68 mm / 2.677 inches |
Mechanical data
| Weight | 87 g |
|---|---|
| Housing material | Electrolytically galvanized steel (SECC) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +75 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | Per EN IEC 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | Per EN IEC 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966672787 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222605 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001467 |
| ETIM 10.0 | EC001467 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.