Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1605
The 852-1605 Industrial Managed Switch is a configurable ETHERNET switch equipped with eight 10/100/1000Base-T copper ports, four SFP-1000Base-SX/LX slots and optional SFP modules. Packaged in a rugge…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 852-1605 Industrial Managed Switch is a configurable ETHERNET switch equipped with eight 10/100/1000Base-T copper ports, four SFP-1000Base-SX/LX slots and optional SFP modules. Packaged in a rugged housing, this switch offers both a redundant power supply and relay-based function monitoring. The PROFINET certificate (conformity class B) guarantees easy integration into PROFINET automation systems using the device description file (GSD). In addition, the device supports the PROFINET Netload Class II.The device supports flexible multi-port mirroring configuration via device description file or Web-Based Management. Function blocks allow cyclic PROFINET switch diagnostics to be efficiently implemented within the TIA Portal. An application note that outlines this process is available.Features:Web-based/SNMP managementRedundant DC power supplyPower supply range: 12 … 60 VDCDIP switches to set alarm functionsFull compliance with IEEE802.3, 802.3u, 802.3ab, 802.3z, 802.3x, 802.1d, 802.1w, 802.1s, 802.1Q, 802.1p standardsMedia redundancy protocol (MRP) as manager (MRM) or client (MRC), redundant ringNon‐blocking, store‐and‐forward switching, rapid spanning tree protocol (RSTP)Autonegotiation and AUTO-MDI/MDIC (crossover)VLAN (802.1Q) VIDIGMP snoopingPort configuration, status, statisticsPort trunking and multi-port mirroringSNMP v1/v2c/v3 and RMONTime synchronization via SNTPStorm control, bandwidth limitation and loop detection
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 8 |
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 4 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1d Spanning Tree Protocol (STP), IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), IEEE 802.1Q VLAN Tagging, IEEE 802.1p Class of Service, IEEE 802.1ab Link Layer Discovery Protocol (LLDP), PROFINET Conformance Class B |
| Redundancy function | Redundant DC power supply; STP; RSTP; MSTP; Media redundancy protocol as manager or client |
| Configuration options | DIP switch for signal contact, Web-Based Management, Command Line Interface, SNMPv1/v2c/v3 |
| Diagnostics | Signal contact; Port status; Port statistics; Port load; Traffic monitor; SFP information; Syslog; SNMP traps; PN diagnostics (cyclic and acyclic), Alarm contact; Alarm relay; NO; 1 A at 24 VDC |
| MAC table (size) | 16000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 12 … 60 VDC |
| Power consumption (max.) | 18 W |
| Current consumption (max.) | 1500 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s; Fiber optic:1000 Mbit/s |
| VLAN | Port-based and tag-based (4k VIDs) |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45; Fiber optic: 4 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 162 mm / 6.378 inches |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches |
Mechanical data
| Weight | 945 g |
|---|---|
| Color | black metallic |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Fire load | 0.235 MJ |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143918701 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.