Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-600
WAGO measure rail LPW 847-600
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-600
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 282-86x are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Physical data
| Width | 242 mm |
|---|---|
| Height | 200 mm |
| Depth | 105 mm |
Material data
| Fire load | 20.643 MJ |
|---|---|
| Weight | 1272.5 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 42da600e-3ace-4fbb-be45-fd008b08367a |
| SCIP notification number (Belgium) | 75e96b34-e026-4015-90a2-d1739e4f9554 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cea1d7a4-7400-4db3-b05b-01398e310b66 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0961e031-a183-42ed-970f-1e3ed4830052 |
| SCIP notification number (Denmark) | fb4ad0d6-84c5-4ebc-b3cb-856985b773c1 |
| SCIP notification number (Finland) | da116468-9179-4cde-b1c0-4031df65524f |
| SCIP notification number (France) | c006ccab-a231-4e67-86f4-0db0772bbc62 |
| SCIP notification number (Germany) | a866f826-0f08-4477-bc25-a7d801dfde00 |
| SCIP notification number (Hungary) | 61b99138-ce14-4cb1-b22a-06a1f626b635 |
| SCIP notification number (Italy) | bed3cbaf-2938-4781-944a-01a78d9a4c76 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4f151918-f7ce-40b3-a502-8eea482a58bf |
| SCIP notification number (Poland) | f335286f-74ca-415a-b9f1-179e6d8db903 |
| SCIP notification number (Romania) | 17ef9277-564d-4120-8434-8bff1796b88a |
| SCIP notification number (Sweden) | dca3a6a2-f2b1-4ded-b5d7-4450a9b99b45 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-600” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.