Fast delivery within 72 Hours
Wago 762-3057/000-001
The Control Panel (CP) with Target Visu (TV) features full CODESYS runtime. With the WAGO-I/O-PRO development environment (based on CODESYS 2), applications and visualizations can be created and compl…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Control Panel (CP) with Target Visu (TV) features full CODESYS runtime. With the WAGO-I/O-PRO development environment (based on CODESYS 2), applications and visualizations can be created and completely programmed. Existing CODESYS projects can be almost entirely converted and upgraded.
Specification
Technical data
| Display diagonal | 14.5 cm (5.7 inches) |
|---|---|
| Display | TFT |
| Display colors | 4096 colors |
| Graphics resolution | (320 x 240) px |
| Contrast ratio | 35:1 |
| Viewing angle (horizontal/vertical) | -10° … 30° / -30° … 30° |
| Brightness | 350 cd/m<sup>2</sup> |
| HBT (Half Brightness Time) | 50,000 h |
| Visualization | Target Visu |
| Communications | Modbus (TCP, UDP), ETHERNET, Modbus RTU, CANopen |
| Operating system | Windows CE |
| Processor | 32-bit ARM9 200 MHz |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Main memory (RAM) | 64 MB |
| Internal memory (flash) | 64 MB |
| Memory | 1 MB |
| Program memory | 1024 KB |
| Data memory | 1024 KB |
| Non-volatile software memory | 128 kbyte |
| Type of memory card | SD card (max. 2 GB) |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s |
| Control Elements | Touch, analog, resistive |
| Supply voltage | 24 VDC (18 … 30 V) |
| Input current (max.) (24 V) | 250 mA |
| Operating power | 8 W … 12 W |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP): 1 x RJ-45; Modbus RTU: 1 x D-sub 9 plug; CANopen: 1 x RJ-45; RS-232 serial interface: 1 x D-sub 9 plug; RS-232 + RS-485/-422 serial interface: 1 x D-sub 9 plug; USB: 2 x USB 2.0 host (type A) |
|---|
Physical data
| Width | 208 mm / 8.189 inches |
|---|---|
| Height | 150 mm / 5.906 inches |
| Depth | 42 mm / 1.654 inches |
| Panel cutout (W x H) | (198 x 140) mm |
Mechanical data
| Mounting type | 4 x clamping elements |
|---|
Material data
| Housing material | Plastic |
|---|---|
| Front panel | Plastic, polyester film |
| Weight | 570 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -10 … +60 °C |
| Protection type | IP65 |
| Note on protection type | IP65 (front side); IP20 (rear side) |
| Relative humidity (without condensation) | 85 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821396871 |
| Customs tariff number | 84714100000 |
| End of Sale | 2023-06-01 |
| End of Production | 2023-06-02 |
| End of Delivery | 2023-09-01 |
| End of Service and Repair | 2025-09-01 |
| Support period for security updates | 2028-10-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 43211902 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-20-01-03 |
| eCl@ss 9.0 | 19-20-01-03 |
| ETIM 9.0 | EC001414 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 762-3057/000-001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.