Fast delivery within 72 Hours
Wago 762-3403
Hardware Configuration PIO1 1 x ETHERNET port for connecting to field devices and the engineering tool1 × USB interfaces for optional connection of a USB stick, mouse or keyboard
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Hardware Configuration PIO1 1 x ETHERNET port for connecting to field devices and the engineering tool1 × USB interfaces for optional connection of a USB stick, mouse or keyboard
Specification
Technical data
| Display diagonal | 17.8 cm (7 inches) |
|---|---|
| Display | Capacitive touchscreen |
| Display colors | 16 million colors |
| Graphics resolution | (1024 x 600) px |
| Contrast ratio | 800:1 |
| Viewing angle (horizontal/vertical) | 80° / 80° |
| Brightness | 720 cd/m<sup>2</sup> |
| Visualization | Web server |
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, FTP, FTPS, HTTP, HTTPS, SSH |
| Communications | Web browser (HTML5) |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| Processor | ARM Cortex-A53 Quad-Core 4 x 1.6 GHz |
| Main memory (RAM) | 2,048 MB |
| Internal memory (flash) | 4096 MB |
| Type of memory card | microSD (max. 2 GB); microSDHC (max. 32 GB) |
| Indicators | Two-color LED (red, green) |
| Control Elements | Capacitive touchscreen |
| Supply voltage | 24 VDC, SELV (18 … 31.2 V); With reverse voltage protection or Power over Ethernet (PoE, Class 3) via ETHERNET RJ-45 connection |
| Operating power | 5.3 W, without USB load; 8 W, with USB load |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Web browser: 1 x RJ-45; 1 x USB 2.0 host (type A) |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Included female connector (734-103/037-000) with three CAGE CLAMP® connections |
Physical data
| Width | 194.4 mm / 7.65 inches |
|---|---|
| Height | 136.7 mm / 5.38 inches |
| Depth | 38.7 mm / 1.52 inches |
| Panel cutout (W x H) | (186 x 123) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Clamping elements (pre-assembled): Wall thickness (max.): 1.5 … 2 mm; Mechanical installation depth: ≥ 58 mm; Spacing: 100 mm; Tightening torque: 1 Nm; Protection type: IP65 (front side); IP20 (rear side)or VESA mount (50x50 mm): thermoplastic screws (included); Tightening torque: 1 Nm; Protection type: IP20 |
|---|
Material data
| Weight | 700 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP65 |
| Note on protection type | IP65 (front side); IP20 (rear side), per EN 60529 |
| Impact protection level | IK08 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Relative humidity (without condensation) | 90 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966607871 |
| Customs tariff number | 84714100000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43211902 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001414 |
| ETIM 10.0 | EC001414 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 762-3403” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.