Fast delivery within 72 Hours
Wago 762-3003
Specifically configured as a Web browser, the Web Panel directly connects to controllers with their own Webservers.The e!COCKPIT (CODESYS 3) or CODESYS 2.3 Web visualization has been specifically opti…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specifically configured as a Web browser, the Web Panel directly connects to controllers with their own Webservers.The e!COCKPIT (CODESYS 3) or CODESYS 2.3 Web visualization has been specifically optimized for the Web Panel.Note: Web visualization on e!DISPLAY is no longer supported starting with CODESYS V3 IDE 3.5.16.xx.
Specification
Technical data
| Display diagonal | 25.7 cm (10.1 inches) |
|---|---|
| Display | Resistive touchscreen |
| Display colors | 16 million colors |
| Graphics resolution | (1280 x 800) px |
| Contrast ratio | 800:1 |
| Viewing angle (horizontal/vertical) | 85° / 85° |
| Brightness | 800 cd/m<sup>2</sup> |
| HBT (Half Brightness Time) | 70,000 h |
| Visualization | Web-Visu |
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, FTP, FTPS, HTTP, HTTPS, SSH |
| Communications | Web browser (CODESYS2) |
| Operating system | Linux® |
| Processor | ARM® Cortex™ A8 600 MHz |
| Main memory (RAM) | 512 MB |
| Internal memory (flash) | 1024 MB |
| Type of memory card | microSD (max. 2 GB); microSDHC (max. 32 GB) |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s |
| Indicators | Three-color LED (red, green, blue) |
| Control Elements | Resistive touch panel, two capacitive keys, proximity sensor |
| Supply voltage | 24 VDC, SELV (18 … 31.2 V); with reverse voltage protection |
| Input current (max.) (24 V) | 390 mA |
| Operating power | 9.9 W (max.) |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP): 2 x RJ-45; USB: 2 x USB 2.0 host (type A) |
|---|
Physical data
| Width | 293 mm / 11.535 inches |
|---|---|
| Height | 223 mm / 8.78 inches |
| Depth | 58 mm / 2.283 inches |
| Panel cutout (W x H) | (278 x 208) mm |
Mechanical data
| Mounting type | Clamping elements (included) or VESA mount (4 x M4x8) |
|---|
Material data
| Housing material | Anodized aluminum |
|---|---|
| Front panel | Anodized aluminum, polyester film |
| Fire load | 0.003 MJ |
| Weight | 2138 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -20 … +80 °C |
| Protection type | IP65 |
| Note on protection type | IP65 (front side); IP20 (rear side), per EN 60529 |
| Relative humidity (without condensation) | 90 % |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143356480 |
| Customs tariff number | 84714100000 |
| End of Sale | 2024-03-31 |
| End of Production | 2024-05-01 |
| End of Delivery | 2024-06-30 |
| End of Service and Repair | 2026-06-30 |
| Support period for security updates | 2029-07-30 |
Product Classification
| UNSPSC | 43211903 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-20-01-03 |
| eCl@ss 9.0 | 19-20-01-03 |
| ETIM 9.0 | EC001414 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 762-3003” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.