Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-443/000-002
M8 sensor/actuator box, 4-way3-pole (1 signal per contact)2 m cable length (open cable end, 200 mm, stripped)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorinkl. Beschriftungsstreifen (altern…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 sensor/actuator box, 4-way3-pole (1 signal per contact)2 m cable length (open cable end, 200 mm, stripped)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorinkl. Beschriftungsstreifen (alternativ können WMB-Beschriftungsschilder eingesetzt werden)incl. M8 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 6 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 4 x M8 socket; 3-pole |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 2 m |
| Strip length | 200 mm / 7.87 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 0.75 mm² |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 20 mm / 0.787 inches |
| Depth | 117 mm / 4.606 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 142 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | QU |
| GTIN | 4045454924492 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | da12f4fa-52cd-4cc8-97df-1ac60e3246e9 |
| SCIP notification number (Belgium) | 17da21d5-1022-4416-8b92-64d4d3a090a2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6012a12f-6312-49c4-b9f9-d8e0b070c5ad |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f3e5f3b3-e1ac-4516-9a85-732cfc146f54 |
| SCIP notification number (Denmark) | 4c715a08-5e2f-4569-97a6-e2c3e852ee65 |
| SCIP notification number (Finland) | 7d61207e-5662-4468-a5dc-bf3bd8afb2ed |
| SCIP notification number (France) | e4a1e517-a837-4ae2-b837-e413fea9cfdc |
| SCIP notification number (Germany) | 35d85261-780f-4a1c-b9ce-4d49a940a90f |
| SCIP notification number (Hungary) | 9d3ddbbb-626d-45f0-af19-19f7b690be48 |
| SCIP notification number (Italy) | be5d2f03-59df-4734-a756-074e4ee059b9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f066c1d1-3e32-4cc3-8f6a-70a610eae730 |
| SCIP notification number (Poland) | 5e6b3e32-05fa-4a6b-955e-e0f030de0e0a |
| SCIP notification number (Romania) | 4a57fe85-6b75-483c-8b57-b07714756017 |
| SCIP notification number (Sweden) | adb0566b-5e23-4b5a-bb0d-c92f382b9d15 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-443/000-002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.