Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-403/000-010
M8 sensor/actuator box, 10-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 p…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 sensor/actuator box, 10-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 6 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 10 x M8 socket; 3-pole |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 10 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, black, purple, gray/pink, red/blue, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 0.75 mm² |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 20 mm / 0.787 inches |
| Depth | 175 mm / 6.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 943 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918978668 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 29a91708-04a2-48fa-8b42-5cee181edece |
| SCIP notification number (Belgium) | 9293a776-bb3e-48c0-a198-bef57b717e37 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6a2e8959-0a88-4f57-ae81-2a5491a4a900 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fb73401f-05db-4a97-8a6c-cd5d4b178f9d |
| SCIP notification number (Denmark) | 366d3f9a-728d-47b9-8549-3284fba77e0b |
| SCIP notification number (Finland) | cb7a0f7f-71d3-44f1-9d94-288dcf98c608 |
| SCIP notification number (France) | 90be1308-d0c7-4f2a-8d5e-dbd9ed12bf57 |
| SCIP notification number (Germany) | 2504945f-bb12-4bf3-be36-0c95980b7d83 |
| SCIP notification number (Hungary) | e9ad6400-81e6-4711-a189-922bbb1175c9 |
| SCIP notification number (Italy) | fa836ddd-f887-4d90-9172-2d50ad862565 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a21117f3-4f40-414c-b6c7-c1394de1e017 |
| SCIP notification number (Poland) | 4e4d9d98-fa08-47f8-a3e8-3fa8be7d5fd0 |
| SCIP notification number (Romania) | 26c32c46-82a6-4a0e-a964-be6563396014 |
| SCIP notification number (Sweden) | 78663162-d7ba-44e6-9e79-825b5fd6bb3d |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-403/000-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.