Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-443/000-005
M8 sensor/actuator box, 4-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 sensor/actuator box, 4-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 6 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 4 x M8 socket; 3-pole |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 5 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 0.75 mm² |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 20 mm / 0.787 inches |
| Depth | 117 mm / 4.606 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 355 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918978583 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | baefc5f3-527e-4169-824b-942b4049ad25 |
| SCIP notification number (Belgium) | f5a2244d-1591-4f6f-8504-2838e2b94f84 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 32f78480-d24f-4176-9da6-d01c22859142 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7c75022e-ba25-4aa9-b559-ff6add0d0a97 |
| SCIP notification number (Denmark) | 19ae5f79-3f0c-443d-8fd5-3a14970950bb |
| SCIP notification number (Finland) | 775150b2-fab9-4519-8b7d-a37856fff119 |
| SCIP notification number (France) | 5aa0b33f-4375-4bbe-b101-db2e32855f65 |
| SCIP notification number (Germany) | 1ea02fc5-9a9f-4f12-82ad-cdb46b558ee0 |
| SCIP notification number (Hungary) | 58cc1d1e-bba3-479a-afff-7daafa0a8abc |
| SCIP notification number (Italy) | 3af60aed-7b29-4ba2-88d7-d2aaef393689 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 130b16e2-b1a3-4441-8c88-d685f0041104 |
| SCIP notification number (Poland) | 6c5fa69d-98d6-4514-b8b5-c0883690334f |
| SCIP notification number (Romania) | 5c1be6b6-9313-4ac5-b68b-4dd1f3c3e8fe |
| SCIP notification number (Sweden) | c7e7c859-749a-4edc-abcc-87e32ea8f8ba |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-443/000-005” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.