Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-403/000-005
M8 sensor/actuator box, 10-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 p…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 sensor/actuator box, 10-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 6 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 10 x M8 socket; 3-pole |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 5 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, black, purple, gray/pink, red/blue, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 0.75 mm² |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 20 mm / 0.787 inches |
| Depth | 175 mm / 6.89 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 570 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918978651 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | d927068f-0862-4876-bec4-3c5747f060cb |
| SCIP notification number (Belgium) | 8ea47484-2b2e-4a37-a20a-43c520893a38 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 862a34f9-8614-4704-85be-5866511be648 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 71f02abb-c4a3-4678-8ad0-a88b1b0549a8 |
| SCIP notification number (Denmark) | a19b16f0-f6bc-498a-bfb9-0a1225e0b9af |
| SCIP notification number (Finland) | 1bd8e7f4-d8a8-49db-a71e-66f89201bbdf |
| SCIP notification number (France) | b3511dcf-5209-47de-a242-4a722570ac8a |
| SCIP notification number (Germany) | d27d00cd-1807-4d66-8f9a-0bdb895578d2 |
| SCIP notification number (Hungary) | fcba20ea-a23b-422a-85dc-eec7e447bbc9 |
| SCIP notification number (Italy) | 080061f7-2495-4c7c-b917-4ae6e9d5c975 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ac40203c-b420-4792-85b2-b4ba220b551e |
| SCIP notification number (Poland) | 6917cd9b-ee06-4c69-86b5-dc78cf7495ee |
| SCIP notification number (Romania) | 7e6a17cd-1074-49f0-8ec8-66780d57bca0 |
| SCIP notification number (Sweden) | 465cfbf6-c495-41bb-8079-8e2668fca334 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-403/000-005” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.