Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-284/000-010
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A) yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 4-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 10 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, black, purple, green/yellow, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 1 mm² |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 1251 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454028473 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b9d8394a-26e5-4b08-bb8c-bbd37ffd8686 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0109fbee-9e03-4177-9b3f-578dfe03645d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 04ffc354-f292-439d-86da-01826d0ace2c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 07428700-3862-4e55-b556-0417b59c59f1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 5edb4956-fcf6-45d9-baba-6a9bdd152bf6 |
| SCIP notification number (Finland) | 6fddd376-cbcb-4611-a436-7d61f411d85a |
| SCIP notification number (France) | feeafeef-1c39-4078-b54a-b8d643bfeb0c |
| SCIP notification number (Germany) | 9011bc3c-a73d-4bb5-b425-202324d705a2 |
| SCIP notification number (Hungary) | f76e6ac9-7746-4634-ad97-db454695511c |
| SCIP notification number (Italy) | 53471b99-c863-4893-9dff-16780cd6084c |
| SCIP notification number (Netherlands) | 60e1f76d-b1cf-48cc-ab07-6616c0d89568 |
| SCIP notification number (Poland) | f8e8398f-a747-4a8e-bc5e-98deca64e1c7 |
| SCIP notification number (Romania) | 894175fa-9ed6-4692-8be3-7ba87d21dd2c |
| SCIP notification number (Sweden) | 77316688-6d14-411e-83e1-6315d2ebb961 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-284/000-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.