Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-284/000-005
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A) yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 4-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 5 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, black, purple, green/yellow, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 1 mm² |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 748 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454028466 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 122f9450-f0db-4b6b-9af8-a42c9de7c55a |
| SCIP notification number (Belgium) | 40d27e24-724a-4ad1-ada4-905d00c936e5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 68261e21-34b2-4de7-8739-2d28d6970b4d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6b87664f-d524-4dfd-b51d-73c17fb0c37f |
| SCIP notification number (Denmark) | 9b31dda5-5351-498e-be31-b60403315942 |
| SCIP notification number (Finland) | 58d89936-8442-48ce-a5a1-9a9ed5b7f6c2 |
| SCIP notification number (France) | 62acc678-f2a7-4299-b63b-45139ae5a209 |
| SCIP notification number (Germany) | bea86ebe-9649-49ae-875d-172a4173f526 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0e9e0761-cfb1-4dc9-849a-28b6c8a52670 |
| SCIP notification number (Italy) | ab37b7d7-a83a-4843-ab5f-1dc2b5adbf40 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ecb2183c-7f3c-4994-b393-5ba002078372 |
| SCIP notification number (Poland) | 7837e59e-91bc-4ce7-9507-92d0a357e22c |
| SCIP notification number (Romania) | 3979441d-b46c-4ce1-b1b2-2a3fdfa2b29c |
| SCIP notification number (Sweden) | f904527e-3d4e-4b97-8c7f-7d068c7cec78 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-284/000-005” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.