Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-284/000-025
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A) yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 4-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 25 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, black, purple, green/yellow, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 1 mm² |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 2740 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454478964 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | d51ff6ef-f788-47e1-b007-57cf40ae85a5 |
| SCIP notification number (Belgium) | 44493ed6-c2ec-4f32-9e24-43ee179fb792 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f8f25d2b-3221-4e11-8bfb-25af0c4c7d43 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 76e9dffb-0054-4499-9105-87bcc3b78d92 |
| SCIP notification number (Denmark) | 8bee102c-0daa-43be-a39f-6de94c6ad0f4 |
| SCIP notification number (Finland) | 69949a3b-3fff-4067-9048-8819e10203f0 |
| SCIP notification number (France) | ce558c30-0ea2-43af-8770-a22c188cdb55 |
| SCIP notification number (Germany) | a898d4db-3ec9-487a-9897-c3435317c680 |
| SCIP notification number (Hungary) | b30da680-eac8-4bde-8f37-8e514d879b07 |
| SCIP notification number (Italy) | 2e058b25-ebc8-4d8f-84a7-17d1927dbde8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | fe777077-129e-41ca-9252-d8c9d65bcd78 |
| SCIP notification number (Poland) | af3bb934-3fde-4d99-ab4b-6ee6473af68c |
| SCIP notification number (Romania) | ce23f32c-f983-4c47-9747-790f763f9a86 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5c3b073f-e385-4ac9-9c83-55d2d671c516 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-284/000-025” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.