Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-185
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A, B) yellow: Signal status (2 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 5-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x M23 plug; 19-pole |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 34 mm / 1.339 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 240 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | Per EN 60529 (NEMA 6 & 6P) in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821054344 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC003558 |
| ETIM 10.0 | EC003558 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 9c6afcaf-7a71-48cc-b0cc-ee1cf242a313 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9eb131bb-74df-4725-9cef-88f7f5e6127a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 83796fd7-8e46-41b5-81cf-23dbd95c6097 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ed4d6d9d-6abf-4b9a-9415-54ca8bbcab97 |
| SCIP notification number (Denmark) | e9d05182-5036-498e-9172-17a4c3c7cbd1 |
| SCIP notification number (Finland) | 6149b298-c416-4b2d-8ef5-bfa20b6c9221 |
| SCIP notification number (France) | 2de6f2fd-eb66-4547-b3e4-bfa837255a24 |
| SCIP notification number (Germany) | 59d7a124-a9f8-48c5-b997-161fa3fa43a8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8682635c-6939-4c7e-bba2-638a1171044b |
| SCIP notification number (Italy) | 6a3e1bf3-72af-4d1a-a294-a5e6d16cb2a5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7590237b-ac77-4835-a844-d6ebe4ff2869 |
| SCIP notification number (Poland) | 59b02230-7773-4d71-aad8-7dc03ea62db6 |
| SCIP notification number (Romania) | 1daaba4f-fe96-4076-95a4-a2168f3eefd7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0791c229-1fde-4cbb-97a3-19ca5e4336ab |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-185” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.