Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-184
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)M23 connector (12‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way4-pole (1 signal per contact)M23 connector (12‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A) yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 4-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x M23 plug; 12-pole |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 34 mm / 1.339 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 240 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | Per EN 60529 (NEMA 6 & 6P) in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821054313 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC003558 |
| ETIM 10.0 | EC003558 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 57113334-c462-4e1e-b6d5-60bb3bafb959 |
| SCIP notification number (Belgium) | f4f96668-6f09-483a-90c6-528ae1ba61f5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f41c8ed2-20bd-4c96-8e95-85c241dcf184 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a533d49a-a102-48a6-aeb0-915bfb2d4635 |
| SCIP notification number (Denmark) | 5e33223e-bd9b-44b7-b60c-2c67a94dc85d |
| SCIP notification number (Finland) | 358bdb95-e46a-4cf0-8676-cf3c9c104a8e |
| SCIP notification number (France) | 41845d8b-bf7c-4d55-8d75-26b3e26a5860 |
| SCIP notification number (Germany) | 6c98dd7f-a8a1-402e-9320-84770dbbd1e7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 970141e7-2b94-4fb1-8b21-7de14a8eb954 |
| SCIP notification number (Italy) | de99d0ef-ad61-4430-9a5a-ea47750722f6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4d51a996-e114-41a2-8c44-8496e2709a97 |
| SCIP notification number (Poland) | 363af7be-20a9-4b28-9e3f-082c479052c8 |
| SCIP notification number (Romania) | c7852c80-fc9f-47ba-9710-5cd9b083e72b |
| SCIP notification number (Sweden) | 0022180d-2cd1-437b-96c5-cd99568e1341 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-184” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.