Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-185/100-000
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)Module ohne Status‑LED können auc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)Module ohne Status‑LED können auch zur Übertragung analoger Signale verwendet werden!
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (U) green: sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 5-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x M23 plug; 19-pole |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 34 mm / 1.339 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 240 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | Per EN 60529 (NEMA 6 & 6P) in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454515348 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121528 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC003558 |
| ETIM 10.0 | EC003558 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | e1a8115a-2fef-472d-b8ec-48dad5345196 |
| SCIP notification number (Belgium) | 16abb6ca-d12e-4785-9b31-7245a41bcbd4 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9723ea80-28cb-4522-b26f-597f3fce29cf |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b7431cd9-5238-477d-95c1-a0cdf9a6186d |
| SCIP notification number (Denmark) | ad166034-b50d-4cbb-a6e3-5d7221a0e161 |
| SCIP notification number (Finland) | 3054ffa3-0668-4a9e-ba3f-d5fb13904f10 |
| SCIP notification number (France) | 5df970b5-5262-4797-9469-e731e9df874f |
| SCIP notification number (Germany) | 0588f6f6-00a6-4051-b61b-e14010fcedad |
| SCIP notification number (Hungary) | 1aaed8c2-cc53-4490-8d58-966c966f87f6 |
| SCIP notification number (Italy) | ae26842d-c323-4d9e-954b-a4d68cac71fc |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9816b749-4696-499f-b8ea-a0abe349df07 |
| SCIP notification number (Poland) | 73c88197-2823-40f0-8381-45d754d6e49e |
| SCIP notification number (Romania) | 8e21fd18-3891-4259-a45e-7ccb0ffec3fc |
| SCIP notification number (Sweden) | 06bfb06e-8d75-4dee-a7c0-ea30216c3b91 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-185/100-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.