Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-244/000-005
M12 sensor/actuator box, 4-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 4-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Indicators | LED (A) yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Length of connection cable | 5 m |
|---|---|
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 1 mm² |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 117 mm / 4.606 inches |
Mechanical data
| Weight | 573 g |
|---|
Material data
| Halogen-free | Yes |
|---|---|
| Sheathed cable color | black |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| GTIN | 4045454028275 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5134b6a4-9321-4fa7-9de7-f1a403799de9 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 638f108a-c34d-4a80-b890-ed1a1f3afa6e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-244/000-005” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.