Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-165
M12 sensor/actuator box, 6-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 6-way5‐pole (2 signals per contact)M23 connector (19‑pole)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A, B) yellow: Signal status (2 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x M12 socket; 5-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x M23 plug; 19-pole |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 34 mm / 1.339 inches |
| Depth | 123 mm / 4.843 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 195 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | Per EN 60529 (NEMA 6 & 6P) in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821054337 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC003558 |
| ETIM 10.0 | EC003558 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 48d7bc4c-ba6a-4f20-87c3-6607daea1108 |
| SCIP notification number (Belgium) | 250b57dd-919b-4eb7-9964-b5badafdf951 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e1fcbbd2-263a-42d4-9090-27cae372fac5 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 61339c62-c903-4020-9bdb-ef52e9c8814d |
| SCIP notification number (Denmark) | 8ddb1b9e-a2d6-4982-b549-7746043bb3d2 |
| SCIP notification number (Finland) | 31fe8553-98f0-4391-9f19-5092180ffd65 |
| SCIP notification number (France) | de61bf34-9c96-426c-923f-b3e8419576c1 |
| SCIP notification number (Germany) | e67143f1-6df1-4eae-b682-85d4c121b2f4 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3b07d83d-82cd-4dbe-9286-4f1a9193d628 |
| SCIP notification number (Italy) | b2e3c96c-37a9-45e2-96a1-6114875371c7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4bb3eac7-0a24-49df-bab7-30416c219c23 |
| SCIP notification number (Poland) | c616ebfe-11ba-46cc-8bf4-36c7295209f6 |
| SCIP notification number (Romania) | 3f060f5d-aa61-4ac1-b8b9-6e577a32f31a |
| SCIP notification number (Sweden) | e1532ffe-4edb-4c9e-aa5f-bd49ba45cd39 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-165” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.