Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9501/040-000
Accessories; M12 plug, right angle; 4-pole 756-9501/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 plug, right angle; 4-pole 756-9501/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | D-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 6.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597738 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | ff972a3c-3afe-44c9-8e84-e8554d329828 |
| SCIP notification number (Belgium) | 0a627ea3-f7d0-482e-afc5-46199e404987 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cf8c9d48-d03d-4e7b-8a23-fcdffeb674aa |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fdb2940c-8d35-402f-9666-d5cfd596ac05 |
| SCIP notification number (Denmark) | 119d121a-ccd0-4b3f-ab2d-890d34e45397 |
| SCIP notification number (Finland) | 673c51c3-56a1-467e-89c7-9a1b11a987c3 |
| SCIP notification number (France) | b655a432-2fd0-415d-830c-fb909626cd35 |
| SCIP notification number (Germany) | 85b2780d-d4b5-4db7-9ac8-e426911e3d73 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4bb12c28-d93a-4a67-9a46-6d16e017d687 |
| SCIP notification number (Italy) | 712c4d0d-70d4-4a98-bff3-d15295f4403f |
| SCIP notification number (Netherlands) | d32ed57e-72f9-4529-898a-5aca2c840dad |
| SCIP notification number (Poland) | a6494cb7-4ea8-466b-8889-224e3aa61080 |
| SCIP notification number (Romania) | c520367b-436a-45cf-91d8-51e86b2a8f05 |
| SCIP notification number (Sweden) | 76aadcac-4635-454c-9c28-109ecad0d1ec |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9501/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.