Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9501/060-000
Fitted pluggable connector; 4-pole, shielded; M12 plug, straight, D-coded; Spring 756-9501/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole, shielded; M12 plug, straight, D-coded; Spring 756-9501/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | D-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 4.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597806 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | a9c9d3b7-c3b4-4fa6-99eb-d0c2cc3bb7e4 |
| SCIP notification number (Belgium) | 40876bd4-9629-46e4-b474-cbcd107b9f3c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9144909a-c4d9-4d7d-81b1-1e11e7b0ca4a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 81aa51c0-39f4-4b71-8eea-f8c38cc65d8e |
| SCIP notification number (Denmark) | 30afcf5d-a8a2-47ce-96d6-2113f84190ed |
| SCIP notification number (Finland) | e440f026-b343-472f-87f0-47dbe2cf1f5a |
| SCIP notification number (France) | b2e640ba-0077-4e57-b563-1947d4f0da75 |
| SCIP notification number (Germany) | 47b159a3-260f-4bc6-b298-ce62e9a7ab91 |
| SCIP notification number (Hungary) | 95d24dba-849b-4009-b5b2-c0be5ef9815c |
| SCIP notification number (Italy) | 834a39ec-22c3-4c53-8983-1c3a56aba53c |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4d586f4b-352e-4d3b-970c-4353b702e292 |
| SCIP notification number (Poland) | 86ce8a65-c4ae-4f28-b9fb-0eb79acd868b |
| SCIP notification number (Romania) | f9365dad-476a-4896-a681-df93db2d6783 |
| SCIP notification number (Sweden) | 4218f8b3-343e-4a6f-84bd-16d404391cb9 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9501/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.