Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9414/060-000
Accessories; M12 socket, right angle; 5-pole 756-9414/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 socket, right angle; 5-pole 756-9414/060-000
Specification
Notes
| Note | When assembling S-Bus cables, crimp the four ground wires together in a 0.75 mm² ferrule and connect them to pin 5. S-Bus = System Bus |
|---|
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.75 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 44 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597615 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 5022108f-d764-49f8-a03f-ad55ca464804 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4a6dcbc1-41b9-4fa9-86b8-2a0f4473ad70 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 27a7d964-9669-487c-8874-b5798339f009 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a8f85cd6-f8a1-467c-b7f5-833b28cd8bd1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 068316e7-7645-4548-b0dc-b0e119c7f6d7 |
| SCIP notification number (Finland) | 34d4b98d-ef75-48c2-a162-f25bf50f0c7c |
| SCIP notification number (France) | 13f5153a-17b6-4c87-9cec-bb71aac00a10 |
| SCIP notification number (Germany) | 247495a0-7661-4aad-b3f5-1e3e1991e56d |
| SCIP notification number (Hungary) | 496ba34b-678b-442c-98f7-4b018157637a |
| SCIP notification number (Italy) | 77d0c23b-4da6-481f-9f71-fcf5997239f7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0b87e1d9-314f-4425-b7b2-992d4c839dd4 |
| SCIP notification number (Poland) | 047af9fb-8583-470c-9a43-5d56f501c67e |
| SCIP notification number (Romania) | 829849b4-8e5a-425a-a156-a00a9c5b731d |
| SCIP notification number (Sweden) | 6caf4326-ccfb-46e4-9c06-f0f9f1a41816 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9414/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.