Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9206/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9206/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9206/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.25 … 0.75 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 24 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597332 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | be95b937-8e7b-4f74-a764-92fe116519c0 |
| SCIP notification number (Belgium) | 2644908d-33b7-4425-afac-d3a9a3027a70 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 88acf17f-a411-4ef2-aab9-4f285f3430c4 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b20a6037-601f-4701-ab51-b6514dea1802 |
| SCIP notification number (Denmark) | 8bd34317-60e7-4c3d-a8dc-f81a44437994 |
| SCIP notification number (Finland) | 5fb0a6a7-0125-41b4-8b96-e5af287f8bc0 |
| SCIP notification number (France) | f786379d-8d6e-4c1b-9ed4-2dfb616ef5b3 |
| SCIP notification number (Germany) | 3e06518b-0f00-4ab4-960a-2744b4481428 |
| SCIP notification number (Hungary) | 393ed429-07a2-4093-8dd2-c869195c4b0d |
| SCIP notification number (Italy) | ddc9be82-2174-44fc-b811-853546da95ed |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5e1d998c-6bfc-4a33-8c5b-7eaefebab91c |
| SCIP notification number (Poland) | 9d23d741-6fa1-4ea9-a18b-f90057362896 |
| SCIP notification number (Romania) | c840d3ca-1494-4e62-ba05-7bde7e3b3a72 |
| SCIP notification number (Sweden) | 9e2041af-c2b3-4a37-a091-5e6735c50fd0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9206/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.