Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9205/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9205/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9205/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 25 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597325 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | f916375c-e96f-4894-bce4-4979e035093b |
| SCIP notification number (Belgium) | 49ea8dfa-4c4b-4988-9d07-aa01fbab21f7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 439cd7c9-4b2d-4d21-8c79-c8c563aa56c8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d0b68536-f607-42ad-80dc-79e4b45d6337 |
| SCIP notification number (Denmark) | 01f0d5fc-2088-47c3-a22d-50be6ac7879a |
| SCIP notification number (Finland) | f0c6a696-0242-43ec-99f8-449b78dc9be4 |
| SCIP notification number (France) | 7c8aff6e-3839-476c-9676-a994e97f3f8d |
| SCIP notification number (Germany) | 38f1cbe5-2cb9-4bf4-bec6-a0def3aae990 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1b04d736-9bb9-4b8f-8136-9d6331d4eaa0 |
| SCIP notification number (Italy) | dfd057a3-a792-4a26-9965-85ec6e6c9a2b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 74cb18e6-cbb5-4a38-9fbb-062c2b799fa0 |
| SCIP notification number (Poland) | 400faaf3-33a9-4199-9c38-07172f69f9a4 |
| SCIP notification number (Romania) | 9045836b-edae-456e-91c4-9144d372c35b |
| SCIP notification number (Sweden) | e28734f4-a07e-41b0-a4c9-01b8923861b1 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9205/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.