Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9206/050-000
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9206/050-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 5-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9206/050-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 23 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597097 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 9d38fc4a-1f44-4159-9b12-4ba01836468e |
| SCIP notification number (Belgium) | a66b22ad-4972-49f0-9378-784f9ed98183 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b84ba91d-68ad-4f42-b442-8236cc46b7cd |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 485ae914-a903-4ce1-8094-beacf063f99f |
| SCIP notification number (Denmark) | e7f87b1e-100c-4615-805f-e217ac9ad43b |
| SCIP notification number (Finland) | 9ee6bcdf-b8d6-42e1-bf75-26ced7ff03f3 |
| SCIP notification number (France) | 80755e72-875a-45f3-be6f-7b2700053648 |
| SCIP notification number (Germany) | 8bdb755a-fa69-4535-ad2f-0f62c263ae2c |
| SCIP notification number (Hungary) | 71ac3b38-4573-417f-8510-f14703523d33 |
| SCIP notification number (Italy) | da1682d7-418a-46d1-bb0f-4133d06c20e5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | c6b67da0-e454-4c2f-bf3c-d9b80c8f5a67 |
| SCIP notification number (Poland) | 2fa76dca-b710-4c5a-9f9a-d2eae61a4638 |
| SCIP notification number (Romania) | 2b875fdd-364e-4189-8106-83f4a439da02 |
| SCIP notification number (Sweden) | 909b8ff5-af40-4778-b927-e88f5021831e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9206/050-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.