Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9205/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9205/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, right angle; Spring 756-9205/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 18 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597059 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 32fb31ab-fbb4-46ce-9e3e-1d27ff242b02 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1aece05c-4212-4795-b5ae-57e8e18a2d7d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a6930a51-1fce-446b-9050-9ba7d965e96e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 981210fb-6abe-4db1-8158-1e2a38c3323b |
| SCIP notification number (Denmark) | b460719d-c5ec-4d5e-b378-711e24e012ff |
| SCIP notification number (Finland) | 95f6fc4d-2165-436e-8d01-93637165e598 |
| SCIP notification number (France) | 15008f56-eb30-4a0e-b9cd-670171a28668 |
| SCIP notification number (Germany) | c1124f52-97ee-4cae-9e0e-beb6964b2648 |
| SCIP notification number (Hungary) | d6fbcb63-806e-4b0b-9a1c-0663c3ee80af |
| SCIP notification number (Italy) | 6b189405-1113-458a-9b93-a4076f6d37c5 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6b77785c-85a1-4221-9bc7-fb790a4008ea |
| SCIP notification number (Poland) | 828ecbe6-dd61-424c-bb40-bf7c8cf0f021 |
| SCIP notification number (Romania) | 0f8cbbd0-808c-4c83-80b3-ac099fbb415b |
| SCIP notification number (Sweden) | 2106d429-523b-4717-a922-11a0e7616dee |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9205/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.