Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5514/040-010
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 60 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket; M8 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918994835 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 658c9d55-9b2e-4cc2-86fe-183caba2b6fd |
| SCIP notification number (Belgium) | e51e384d-7a72-444e-b86e-d06cee50781f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0db56411-c70a-4663-9ac2-0e0ed9a83f61 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fb9420ae-5368-40ea-a2b4-bb50a7279b2b |
| SCIP notification number (Denmark) | 1f85d9da-c055-4275-9a32-af632a2a5072 |
| SCIP notification number (Finland) | ff3b1141-c53d-4a70-81b3-f32606c6dca9 |
| SCIP notification number (France) | 3c42a708-be63-4165-8329-b166cfd8033c |
| SCIP notification number (Germany) | 8c43ce36-9d44-4b85-a637-0b4843b7e510 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1d29ba2f-56f8-4cd6-8f35-d89349817b4e |
| SCIP notification number (Italy) | 1145c462-4e85-4915-8321-3a8357819ce3 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 84d817e7-6f31-4ea7-96d6-d3fe15dfdb5c |
| SCIP notification number (Poland) | 743769e7-17af-4101-9111-84de153f7cec |
| SCIP notification number (Romania) | 673708f9-767f-44ac-b73a-06bd42aee28a |
| SCIP notification number (Sweden) | d7a91f64-69b5-4ec5-8148-17114dd19dbc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5514/040-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.