Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5514/040-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 60 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket; M8 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918994842 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 580a605d-152a-43ac-8ec1-ff0ee353ab83 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4c046448-68a0-4e16-9c61-f14385792b89 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cae9f806-2b78-483a-8ac8-ac4022f4aa0d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5c4eef24-3cf8-4b9a-b996-33f07aa8a4ab |
| SCIP notification number (Denmark) | fa7f8680-57b7-41fb-9e2b-633df792e958 |
| SCIP notification number (Finland) | 5bf14079-0220-493f-bed6-98e4246bb298 |
| SCIP notification number (France) | 2c3a66b8-761b-46e8-bea9-1d6ab931b34b |
| SCIP notification number (Germany) | 80092a24-4ad4-48ca-922c-60264b0a1847 |
| SCIP notification number (Hungary) | 52d309a0-263a-4d98-b5d5-a406cc43106e |
| SCIP notification number (Italy) | 264ad3fb-896a-41cc-a5b4-2e8ca5e93ef0 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 18fb6b6c-a88c-437a-bf3d-f234fd46cc70 |
| SCIP notification number (Poland) | 33d6d0f8-ac87-4a99-8b2a-3f59d4ed8da6 |
| SCIP notification number (Romania) | 11149417-fd13-4b4d-8cb3-6fb118c13e66 |
| SCIP notification number (Sweden) | 2de5868d-1c74-4410-b497-6e41fd9372c5 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5514/040-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.