Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5513/040-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 60 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket; M8 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918994828 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 8f24bd5b-d1ce-4750-b6d5-f81fa8f81b4d |
| SCIP notification number (Belgium) | 2a69b989-7943-4cce-859e-ed1ec1dea01f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3bdf01cc-d9d1-4ad1-84b7-0b3457d4e4a8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a307a410-f194-4907-a045-f8b7be3fcb2d |
| SCIP notification number (Denmark) | f9d55cde-a6e2-49c2-8ac9-f8e83b7329f4 |
| SCIP notification number (Finland) | d6ddf9a1-7eae-46ed-a570-5eb101fedd1a |
| SCIP notification number (France) | b5cc3d1b-616c-4c5f-ac2a-2577cd10dc7d |
| SCIP notification number (Germany) | 9a557481-c4c7-4672-881a-433c90fd9775 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0a380dd1-6278-4d11-b33a-0bf911098719 |
| SCIP notification number (Italy) | ee1c3748-7cc6-4cd5-a6a4-4648462d0ec1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0a6ffc85-1b76-43f5-9763-cc82278c3f40 |
| SCIP notification number (Poland) | 9902210e-d011-4969-a474-28323816abcb |
| SCIP notification number (Romania) | a98d18f4-e67f-4313-b44b-8dd7c6af4cad |
| SCIP notification number (Sweden) | b2aff29e-f208-41e2-8af9-3c92f2e9fb36 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5513/040-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.