Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5513/040-010
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 60 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket; M8 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918994811 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | ae6357af-53dc-4b13-a30a-64cb468fc959 |
| SCIP notification number (Belgium) | a3b4aefd-0095-4ac0-8d73-729a7b2ca64d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b2445c5c-0797-4c24-a4f2-32254412ec5e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a49d3cc2-bf5c-4f5b-85c9-1d584053a7ef |
| SCIP notification number (Denmark) | a3a2acd6-1992-43b9-9c37-8dc8b26f1ecd |
| SCIP notification number (Finland) | 42e2f6c2-b51c-4fca-b04c-ccdecc463e4d |
| SCIP notification number (France) | 6b0eba94-1c05-49a0-a90a-a08bbcbdf1b9 |
| SCIP notification number (Germany) | 4593b8a9-7921-4394-b1c7-f6a620344611 |
| SCIP notification number (Hungary) | f4e03ba1-3d9c-4271-9c2b-acc9e9d0b2f8 |
| SCIP notification number (Italy) | 2c0e96c2-8e18-4374-8360-70a020b56875 |
| SCIP notification number (Netherlands) | aa5aa259-0d87-40f6-be6f-7caa78960a4c |
| SCIP notification number (Poland) | f47eec7a-fb3f-4697-825e-ac3349ae3f69 |
| SCIP notification number (Romania) | 861c692f-b14a-4839-b9d7-d7e2949158eb |
| SCIP notification number (Sweden) | aea346f4-0466-4875-b79d-e1479c0c434c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5513/040-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.