Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5510/040-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918976008 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 8019e4d4-6c11-47bf-842c-653cd08a1b0e |
| SCIP notification number (Belgium) | 54d9fb6a-1d53-415b-b3a2-7990a7258d0c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c298076e-9f3c-4505-a8af-64a6756afc69 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6bafc9ac-cd59-4519-a999-74d4d5f50614 |
| SCIP notification number (Denmark) | 49982320-2490-42d1-a3a4-00b66c2e39a1 |
| SCIP notification number (Finland) | 466d4455-4d4e-46ee-b8dc-51d57a143576 |
| SCIP notification number (France) | 509f1996-23b1-41a8-9f0b-7fdeda7dc3c5 |
| SCIP notification number (Germany) | bd87f223-68cd-49cc-8d00-d7113d3b02b1 |
| SCIP notification number (Hungary) | b4ed90c4-2719-415a-90dc-7387b71ad7ea |
| SCIP notification number (Italy) | 6fd5e02c-7bee-4f3c-8315-be2ca493d702 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3b00c21a-8fdc-4121-8f20-f9e91d318ffd |
| SCIP notification number (Poland) | 18ba1913-1281-41f6-ae23-deb522372ab5 |
| SCIP notification number (Romania) | c568d1e6-d82a-4aad-8046-1cfc93e8873a |
| SCIP notification number (Sweden) | 9591181e-6d57-4797-910b-9d4331681b24 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5510/040-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.