Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5311/090-050
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >108 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (32 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 8 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4050821346371 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 152558c6-b5fc-4ebc-9aed-a2fb6b08a217 |
| SCIP notification number (Belgium) | 3a9cf0d7-9259-436f-9dc1-2aca54cf45de |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 60487d13-c285-42b9-ab08-c345f9f61d3f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 312cb167-c735-4845-9068-dde807c7525d |
| SCIP notification number (Denmark) | 9f4ac926-3af1-4064-add0-ed816df6b54a |
| SCIP notification number (Finland) | f13c7679-46ce-4e3e-95b5-b39485331f9e |
| SCIP notification number (France) | f0372911-2b26-401a-86ab-c2f6efc7c880 |
| SCIP notification number (Germany) | 54fb2bde-f610-45d7-a104-5a1c4281c5fe |
| SCIP notification number (Hungary) | 7663886e-bdba-4b47-8499-75f444109176 |
| SCIP notification number (Italy) | 5650e971-4e7a-4bd7-903b-9ccc8c49e1c9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 625cc1d7-a665-4978-86e6-2f444d755129 |
| SCIP notification number (Poland) | d0973d12-5bcb-4f73-863e-10f7a34fab6e |
| SCIP notification number (Romania) | 59dd6a2a-b740-45be-b405-c4a465f8bd4b |
| SCIP notification number (Sweden) | b31e5b7c-0918-419f-bca3-95c38be7ed54 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5311/090-050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.