Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/060-050
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | ≥1.6 x 1010 Ω/km |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | < 57 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | Fixed: >4xØ; Flexible: >7.5xØ |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 10 |
| Travel speed (max.) | 4 |
| Travel path (horizontal) max. | 15 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Type code | Li9YC11Y-HF 5x0.34 mm² |
| Overall shield | Tinned copper braid, optical coverage approx. 80 % |
| Conductor configuration | Bare copper wire (7 x 0.25 mm) |
| Conductor insulation | Halogen-free PE |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454724658 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b2c9eabb-b15d-40a4-a3b3-39ce6aff5434 |
| SCIP notification number (Belgium) | 1f613d16-ddff-4dfc-ac6b-fd4e7da92274 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7971e75f-3f19-4439-a881-8707c27285a7 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fbab9ec1-2827-4e07-81d3-6f9bb60a6f44 |
| SCIP notification number (Denmark) | 3b9b4f15-22d3-406d-91b2-4fbff684edd9 |
| SCIP notification number (Finland) | bb3f9bb7-afab-45f1-86f6-aea95055ab65 |
| SCIP notification number (France) | 2a8dfdee-f863-44e2-ae14-25426f5c3320 |
| SCIP notification number (Germany) | 46cf2b77-75d5-4888-b4d4-ef7f48d0a3eb |
| SCIP notification number (Hungary) | ff6bd5e5-1178-451c-8431-0435b996764a |
| SCIP notification number (Italy) | 959bd13d-0860-45f0-9205-3693652b2aff |
| SCIP notification number (Netherlands) | 38bee39b-bace-473d-b085-12a72ea0c74c |
| SCIP notification number (Poland) | 9dcdf917-fab2-4805-988b-33b6132386a7 |
| SCIP notification number (Romania) | 2c65302e-1f4b-4618-a80f-c707d97b4546 |
| SCIP notification number (Sweden) | a1484076-de5a-4400-93d7-afa20c23c6fc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/060-050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.