Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/060-100
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | ≥1.6 x 1010 Ω/km |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | < 57 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | Fixed: >4xØ; Flexible: >7.5xØ |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 10 |
| Travel speed (max.) | 4 |
| Travel path (horizontal) max. | 15 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Type code | Li9YC11Y-HF 5x0.34 mm² |
| Overall shield | Tinned copper braid, optical coverage approx. 80 % |
| Conductor configuration | Bare copper wire (7 x 0.25 mm) |
| Conductor insulation | Halogen-free PE |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454942045 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 31a04846-820e-4691-acc2-f5e2b3fd55ca |
| SCIP notification number (Belgium) | d161e4e2-b0f7-43c0-9c80-0d8937b3ccdd |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2a057197-0ce9-4e62-be7d-0164ad2c3ea1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2ddbbbab-6690-44a4-9bfd-1d407adc7b21 |
| SCIP notification number (Denmark) | 4d71ba8c-b5b7-4a56-9a70-f183f51ffdca |
| SCIP notification number (Finland) | ac53f7bc-1622-45c8-bad2-612892508986 |
| SCIP notification number (France) | 12c0afff-2fc5-4cf6-aaec-8708de81a6ef |
| SCIP notification number (Germany) | aebd58cd-6d61-445c-966e-07a9850fe409 |
| SCIP notification number (Hungary) | 553fca99-b131-4063-a071-990d8b7c504a |
| SCIP notification number (Italy) | de80b065-4389-4086-b0a4-2fe8189e0a9a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6990ac84-d07f-43e3-a311-00c30bd496b0 |
| SCIP notification number (Poland) | 458ff0bc-e7be-41fb-8e6d-5871571f1920 |
| SCIP notification number (Romania) | f9a1cbdc-b5a4-4828-b589-1b4af215d812 |
| SCIP notification number (Sweden) | ba944927-d9cc-4ae9-b4e6-04aabfc2c714 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/060-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.