Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/060-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | ≥1.6 x 1010 Ω/km |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | < 57 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | Fixed: >4xØ; Flexible: >7.5xØ |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 10 |
| Travel speed (max.) | 4 |
| Travel path (horizontal) max. | 15 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | Li9YC11Y-HF 5x0.34 mm² |
| Overall shield | Tinned copper braid, optical coverage approx. 80 % |
| Conductor configuration | Bare copper wire (7 x 0.25 mm) |
| Conductor insulation | Halogen-free PE |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454724665 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | bfb7f359-12ef-478f-8f59-ac6f87e0fdad |
| SCIP notification number (Belgium) | 93fd80aa-1ce3-413e-aeab-de4d016916a7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 795dfbc7-3947-49eb-ab80-e6d210923cb1 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1e3dbd5d-af53-43c7-9f8e-69ca5e657fdb |
| SCIP notification number (Denmark) | e1d71482-89b3-49a8-844f-1d517556d03a |
| SCIP notification number (Finland) | 51febdb1-8973-4e48-aae8-f63a4a9d5e86 |
| SCIP notification number (France) | 929669e3-9bd6-46e3-96e0-5ff630cc3439 |
| SCIP notification number (Germany) | dc26ac40-e010-4f85-a94b-2d15cf0686e7 |
| SCIP notification number (Hungary) | b051a992-925d-48f0-bc47-5235af9701b2 |
| SCIP notification number (Italy) | 2919c37e-2af8-46d6-b00c-2cdb54554d06 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 5ceb5af0-f052-4c06-b5ea-747fb0067aec |
| SCIP notification number (Poland) | c48d64a9-7e52-4544-b2e6-9d3ff5c75818 |
| SCIP notification number (Romania) | 5e4327a5-5f5b-4c90-947f-e92b2bf3d290 |
| SCIP notification number (Sweden) | ab4d2316-a287-49d5-b582-930016792914 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/060-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.