Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/050-100
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 5 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454515263 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 5e1f4fe2-5e37-4e70-afd9-6a4d7600601a |
| SCIP notification number (Belgium) | 3baf80fe-e8d2-43c3-b018-c66d40d61174 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c263eea7-f6c6-433e-beaf-bd3b37d52b39 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a09a6eca-8f02-4a09-8c18-dbbec0659a41 |
| SCIP notification number (Denmark) | 036e7fcd-258d-439c-922f-7bd1ec8a489f |
| SCIP notification number (Finland) | 9eba8a4f-bd58-4faa-83ac-16d4bbbc8ec5 |
| SCIP notification number (France) | 92e05fef-543e-4637-86c1-bb48f32aa17e |
| SCIP notification number (Germany) | 682c74b4-21cd-4a1c-b746-c4fa3ee3c845 |
| SCIP notification number (Hungary) | d864274d-38ba-47f9-a69e-be00a517feff |
| SCIP notification number (Italy) | 29f8d4cb-9e55-4ce9-8a20-c821e5a5b581 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6b7b80ff-8bf6-4fbf-ad8d-ffb64609e627 |
| SCIP notification number (Poland) | 6118b372-d20a-4338-bd08-cf1f8e309174 |
| SCIP notification number (Romania) | 723570d4-434f-4e3d-9977-384f0ebe244e |
| SCIP notification number (Sweden) | c3083ae2-5074-426c-b71a-7b0fad9a2010 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/050-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.