Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/050-050
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4044918975018 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 7bb4fe42-e393-490a-848a-88b85d0deae1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 21595f0a-600d-4bc4-b0bc-d85900ef4218 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 693e3ee2-b80b-49da-9c77-c992a5005aa7 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 517b6ce4-2a97-4f32-bddc-71231c4dd481 |
| SCIP notification number (Denmark) | b44241e9-8beb-4c86-b159-c0c3c3abd91c |
| SCIP notification number (Finland) | e95f9787-db26-4644-a1a3-61f82be91105 |
| SCIP notification number (France) | cafe3d3f-cc45-46a8-8461-6310f90e6367 |
| SCIP notification number (Germany) | 9938deea-9674-461a-9053-3e686576a5b7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9eb2e8c0-8ddf-406c-bb29-5f198c8a04ed |
| SCIP notification number (Italy) | 2936119d-80f0-46bf-a64a-4d6c3282b671 |
| SCIP notification number (Netherlands) | b523acc9-6971-48eb-b7e3-0d38154a2c59 |
| SCIP notification number (Poland) | b8a463ba-b377-406f-8abf-02f1abe6aa0f |
| SCIP notification number (Romania) | 96743d1c-592d-4e93-a8d6-8f4951be29c7 |
| SCIP notification number (Sweden) | cec24caa-5133-420a-9378-12d809e1f23a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/050-050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.