Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5302/050-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - free end |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4044918975001 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121609 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | e28f7425-e655-4a2d-91e8-89343f7ad1cd |
| SCIP notification number (Belgium) | 29b86ba4-c216-4cf8-848e-91522c285477 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d33b8fd0-1670-4d9b-a0d1-7dde84f719c3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 38bf0022-28b9-46fd-b085-24097a84ea20 |
| SCIP notification number (Denmark) | c6948ed7-e8b5-4c0b-87fc-57ce8637b0eb |
| SCIP notification number (Finland) | 1e645f00-2576-4e5c-87e4-4ea087992ba2 |
| SCIP notification number (France) | 8530216f-d0fb-4700-a7db-0f19d9410219 |
| SCIP notification number (Germany) | 12e4a73b-1745-4654-88d3-698a7286038f |
| SCIP notification number (Hungary) | 7b2fc416-3531-4d28-9a88-1edff2db0a74 |
| SCIP notification number (Italy) | a20bb26c-ac17-436d-b23a-162f10d2fc33 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8d2db0bd-18e8-4ab6-a108-5ec09eb85921 |
| SCIP notification number (Poland) | 9eed78ea-60ab-4b47-a7ad-d2662f95b80c |
| SCIP notification number (Romania) | f54acc54-9908-4d6c-9b7b-00af7ecbe456 |
| SCIP notification number (Sweden) | a549011a-d3df-4d73-8286-d07e29ab363b |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5302/050-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.