Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5203/030-020
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - M8 plug |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918974622 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 129cab70-80a8-4193-abd0-93a96b7db4f3 |
| SCIP notification number (Belgium) | a565d93b-db2c-4073-9a45-eeadcba9f706 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9b37e71f-37ad-4048-83e0-220d8cd93176 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a65b5eb1-990b-453f-8c2d-b3424aa9ab89 |
| SCIP notification number (Denmark) | 3f04e42e-3b7e-4d5c-bbd5-012519f3f91a |
| SCIP notification number (Finland) | 4ed916d8-3e46-40a7-a543-328cfe5a348b |
| SCIP notification number (France) | f7e9efc7-7108-4ddb-be3a-b00b5fe97a61 |
| SCIP notification number (Germany) | 7f72203a-e5c0-4f3b-9e1f-3cbe4d626a99 |
| SCIP notification number (Hungary) | 8d6c3c7e-9f64-45de-aef6-053c58594291 |
| SCIP notification number (Italy) | adc93df4-c784-4c1b-850b-046c753e69d8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4ad2a2d5-ec79-4c2c-9930-85f2045bdeef |
| SCIP notification number (Poland) | d4481adc-d571-4d7f-9c50-a38b70e7f1fd |
| SCIP notification number (Romania) | c46cf62c-74b8-40ac-a800-18f571d19d44 |
| SCIP notification number (Sweden) | fb474397-e622-4ad4-bdcf-1550ad92f3c0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5203/030-020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.