Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5202/030-010
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation High chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | 60 VAC/DC |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 socket - M8 plug |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 90 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918974578 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 6a4774c4-8f01-4961-98d8-f0974fed2fba |
| SCIP notification number (Belgium) | 5ca78889-9477-407e-ad4a-4fc337775556 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d01ec0bb-7ad8-4f43-9697-b9f2f0cd8c6b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8d274a1e-b8b0-4b88-9c9d-b34c85f451b7 |
| SCIP notification number (Denmark) | a4dc4e43-174e-4e93-bc26-65a5e2bc82fa |
| SCIP notification number (Finland) | 177022d2-63cc-4ac0-8824-e97f19258c16 |
| SCIP notification number (France) | 73f56c6d-0765-4798-8b35-4f8a954576b7 |
| SCIP notification number (Germany) | aafe55cc-cf1a-4531-babf-bee0a6d19e22 |
| SCIP notification number (Hungary) | ebc63f9a-fb18-4aaa-9ddc-82586dd4750b |
| SCIP notification number (Italy) | 1b6c034a-0140-454c-b565-5a8bba23173d |
| SCIP notification number (Netherlands) | d42e7c41-6688-4a9a-a33e-0727fd18fa48 |
| SCIP notification number (Poland) | de54d67a-3329-47b5-908e-68bc732456c1 |
| SCIP notification number (Romania) | 52bf8529-0e89-427b-bf3f-17fe9e98e519 |
| SCIP notification number (Sweden) | 67f199b4-4100-4ecf-af61-16965cb0ed74 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5202/030-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.